מערך שיעור: זיהום אור וגחליליות
קהל יעד | כיתות ב-ד | ||||||||||
מטרות השיעור |
|
||||||||||
מושגים עיקריים | זיהום אור | ||||||||||
מיומנויות |
|
||||||||||
חומרי למידה |
|
||||||||||
היענות לשונות |
|
||||||||||
תוצרי למידה מצופים |
|
מהלך השיעור
שלב השיעור | תיאור הפעילות | זמן | |
פתיחה |
הנחיות לתלמיד | המלצות למורה | 10 דקות |
1. בשלב ההתנסות – עבודה בקבוצות בחלוקת תפקידים.
2. יש לפענח את הקוד ולכתוב למורה פתק עם שם בע”ח שנתגלה מבלי שהקבוצות האחרות יגלו. |
נפתח את השיעור בשאלה: האם אני מפחד מהחושך? האם אני הולך לישון בלילה עם חושך או קצת אור? 1.שקופיות 1-6 במצגת. 2. להביא פנס להתנסות עם המלה גחלילית כתובה בקוד מורס: –. …. .-.. .. .-.. .. – |
||
גוף השיעור
|
הנחיות לתלמיד | המלצות למורה | |
חשבו על סיבות אפשריות להיעלמות הגחליליות.
|
1.שקופיות 7-10
2. יש לתת לקבוצות לחשוב על הסיבות להיעלמות הגחליליות בעקבות ההתנסות. |
10 דקות | |
הנחיות לתלמיד | המלצות למורה | 5 דקות | |
צפו בסרטון וכתבו 3 שאלות שעולות לכם. | סרטון שביל החלב. אלו שאלות עולות. (יש לשים לב לתנועה המדומה של השמים) | ||
סיכום ויישום | הנחיות לתלמיד | המלצות למורה | 15 דקות |
חשבו על דרכים לצמצום האור הנפלט מהפנס – אך עדיין שומרת על יעילותו. | גירוי לחקר: לשאול את התלמידים האם צבע האור גם יכול להשפיע?
להציע דרכים לביצוע תיכון טכנולוגי על התקן לצמצום האור הנפלט מן הפנס. |
||
רפלקציה
|
מה לא ידעתי לפני השיעור ואני יודע כעת? מדוע יש ילדים המפחדים מהחושך? האם החושך יכול להיות דבר טוב (לאדם/לסביבה/לבעלי החיים)? מי יכול להינות מהחושך? איך הייתה החוויה של פענוח ותקשור בקוד מורס? האם בעקבות השיעור ארצה לראות את שביל החלב? האם בעקבות השיעור ארצה לנסות לישון ללא אור סביבי? |
5 דקות | |
הרחבה/ העשרה |
תקשורת – יצירת סרטון ובו מסר בפנסים – מצבז”א מצמצמים בזיהום אור.
תיכון טכנולוגי – חשיבה על פתרון שיצמצם את האור המופק מהפנס מעורבות חברתית – כתיבת מכתב לעירייה, ביצוע סקר זיהום אור בשכונה או בחצר. מצגת העשרה בנושא ‘זהירה ביולוגית’ (מומלץ אחרי צפייה בסרטון לעיל): |