מערך שיעור: משוואת דרייק
קהל יעד | חט”ב | ||||||||
מטרות השיעור |
|
||||||||
מושגים עיקריים | התנאים לחיים, משוואת דרייק | ||||||||
מיומנויות |
|
||||||||
חומרי למידה |
|
||||||||
היענות לשונות |
|
||||||||
תוצרי למידה מצופים |
|
מהלך השיעור
שלב השיעור | תיאור הפעילות | זמן | |
פתיחה |
הנחיות לתלמיד | המלצות למורה | 5 דקות |
דיון: כתיבה אישית במחברת ושיתוף במליאה בכיתה: 1. האם יש חיים מחוץ למערכת השמש? 2.מהם התנאים לחיים? 3. האם ניתן לתאר את הסיכויים לחיים מחוץ למערכת השמש בעזרת משחק? |
נועדה ליצור מסגרת חשיבה על החיים מחוץ לכדור הארץ.
יש לסכם את התוצאות על הלוח ולחזור אליהן בסוף הפעילות.
|
||
גוף השיעור
|
הנחיות לתלמיד | המלצות למורה | |
עבודה בקבוצה:
1. התחלקו לקבוצות של שמונה. קבלו מן המורה דף קוביות והכינו שמונה קוביות. 2. חשבו – מה מייצג כל סמל בקובייה? 3. הטילו את הקוביות מספר פעמים ורשמו אלו סימנים קבלתם כל פעם. |
עובר בין הקבוצות ומנחה את המשתתפים לחשוב מה הסימנים מייצגים.
מוודא שאכן תוצאות הטלת הקוביות נרשמות. |
15 דקות | |
הנחיות לתלמיד | המלצות למורה | 15 דקות | |
בונים טבלת תוצאות לכיתה
עונים – מהי משמעות הסמלים |
מרכז את הנתונים
המשגה – בעזרת המצגת |
||
מדוע משוואה? מה הצורך בה? | הסבר על מהי משוואת דרייק | ||
סיכום ויישום | הנחיות לתלמיד | המלצות למורה | 5 דקות |
עונים – מהו לדעתכם הגורם הכי לא ברור במשוואה?
חושבים: מהם הסיכויים שהקוביות יפלו בדיוק על הצד הנכון? |
לחזור אל שאלת הסקר ולשאול אם השתנו הדעות. | ||
רפלקציה
|
האם בעקבות המשחק דעתי השתנתה?
האם המשוואה מסייעת לנו לחשוב כיצד למצוא חיים במקומות אחרים? האם המשתנה “אורך החיים של התרבות” קשור גם אלינו? כיצד נוכל להגדיל את הסיכויים שמישהו ימצא אותנו? |
5 דקות | |
הרחבה/ העשרה |
קראו על פרויקט Seti חיפוש חיים מחוץ לכדור הארץ | סוכנות החלל הישראלית (space.gov.il) מומלץ לשלב במסגרת שיעורי מתמטיקה בחט”ב! |